web siteleri için reklam filmi son dönemde oldukça yaygınlaşan ve markaların rağbet gösterdiği bir yöntem. Günümüzde internet, bilgisayarlar ve akıllı telefonlar günlük hayatımızda önemli bir yer teşkil etmektedir. Özellikle bilgisayar başında çalışanları ve genç nüfusu hedefleyen markalar web siteleri ve sosyal ağları kullanarak reklam yapmaya özen göstermektedir.

Markalar hedef kitleye ulaşmak için rağbet gören web siteleri, sosyal paylaşım siteleri ve video paylaşım siteleri için reklam filmi çektirmektedir. Televizyonda yayınlanan reklam filmleri de kullanılabilir fakat web siteleri için reklam filmi daha farklı olmalı ve hedeflenen kitlenin dikkatini ve merakını celb etmelidir. Web sitelerinde yayınlanan reklam filmleri tv reklam filmleri gibi direkt ürün odaklı değil daha çok ürünün kullanıldığı video klip ya da bir kısa film gibi olmalı ve izleyen kitlede bir merak uyandırmalı sürükleyici olmalıdır. Web reklamları genellikle stüdyo ortamında hazırlanır. Bu ortamda hazırlanmasının en büyük avantaj ortamın istenilen şekilde rahatça hazırlanabilmesi ve efekt kullanımına daha yatkın olmasıdır.

Web reklam filmi çekiminde dikkat edilmesi gerekenler;

  • İyi bir stüdyo tasarımı ile izleyicide merak duygusun oluşturulabilir.
  • Reklam filminde dikkat çeken kişilerin rol alması yerinde bir karar olacaktır.
  • Web siteleri için çekilen reklam filmlerinde görsel efektler, seslendirme ve müzikler önem teşkil eder bu sayede izleyicinin ilgisini toplayabilirsiniz.
  • Bire bir diyalog’un yanı sıra müzik ve slogan da çok etkili olmaktadır.

Web Reklamı Bütçelendirmesi?

Web reklamı fiyatlandırması tv reklamı fiyatlandırması gibi iki aşamalıdır. Öncelikle etkili bir reklam filmi çekilmelidir. Daha sonra bu reklam filminin yayınlanacağı web siteleri ile anlaşama sağlanmalıdır. Bu iki aşamada da profesyonel yardım almak gerekmektedir. Medya planlaması doğru yapılmalı ve bütçelendirilmelidir. Bu reklamlar tv reklamlarına nazaran daha düşük bütçelerle yayınlanmaktadır. Bu nedenle genelde tv reklamı vermeyen markalar bu reklam türünü kullanmaktadır.

Web Reklamı Hazırlamak Daha mı Pahalı?

Web reklam filmi çekimi genelde stüdyo ortamında gerçekleştirildiği için daha düşük maliyetler söz konusudur. Fakat bu bir kriter değildir. Kullanılacak oyuncu, ekipman, dekor, animasyon ve efektler türlerine göre bütçeyi yükseltecektir.

Web reklamı yapmanın avantajları nelerdir?

Web reklamları ve faydaları

  • Stüdyo çekimleri yapıldığında uygun bütçelere iyi reklamlar çekilebilmektedir.
  • Reklamda kullanılacak slogan ve müzikler dikkatle seçilmeli ve özenli bir çalışma yapılmalıdır.
  • Çok kısa zamanda çok geniş bir kitleye ulaşabilmektedir.
  • Sosyal medya ve video paylaşım siteleri sayesinde geniş kitlelere ulaşmak mümkündür.
  • Klip ve kısa film gibi hazırlanan reklam filmleri ile akılda kalıcı ve eğlenceli bir tanıtım yapabilirsiniz.
  • Bloglar, haber siteleri ve televizyonlarda bahsedilmesi ilgiyi arttıran merak uyandıran unsurlar olacaktır.

Web Siteleri Reklam ücretlerini ne etkiler?

Web siteleri reklam filmlerini yayınlarken filmin uzunluğu, sitenin popülerliği, görüntüleme süresi gibi etkenleri baz alarak ücretlendirirler. Bunun için bir medya planlama uzmanında destek almak akıllıca ve yerinde bir kara olacaktır. Aynı zamanda bir sosyal medya yönetimi yaparak geniş bir kitleye daha ucuza ulaşabilirsiniz. Hedef kitlenizin takip ettiği siteleri belirleyerek bu sitelerle anlaşma yapmalısınız böylece daha kesin sonuçlar elde etmek mümkün olacaktır.