MÜZİĞİN GÖRSEL YÜZÜ

Video Müzik Klip

Klip belirlenmiş bir senaryo ile çekilen ve müzikle görüntüyü bir arada sunan kısa bir filmdir. Müzisyenlerin reklam amaçlı olarak şarkılarını tanıtmak ve kitlelere isimlerini duyurmak için klip çekimi gerçekleştirerek gün içerisinde belirli aralıklarla tüketiciye ulaşırlar.

Klip çekiminde dikkat edilecek hususların başında senaryo gelir. Senarist şarkıda anlatılmak istenen hissi seyirciye aktarabilmeli. Daha sonra müzikle görselin birbirine uyumlu olması gerekmektedir. Seçilen mekan, stüdyoda çekim yapılacaksa dekor ona göre hazırlanmalı klipte oynayacak oyuncular kıyafetler saç makyaj buna göre hazırlanmalı ve başarılı bir kurgu yapılmalıdır.

Senaryo yazılmadan önce;

  • Senarist şarkıyı birkaç kez dinlemeli ve şarkıdaki hissi almalıdır
  • Klipte oynayacak kişiler ve ana karakterler belirlenmelidir.
  • Çekimin nerede yapılacağı dış mekansa mekanların belirlenmesi.
  • Çekimin detayları belirlenen bütçe doğrultusunda belirlenmelidir.

Video klipler her ne kadar 70 li yıllarda başlasa da 90 yıllardan itibaren bir sektör halini almış albüm çıkaran sanatçılar albümlerinin tanıtımını klip ile yapmaya başlamışlardır. Bunda en büyük etken açılan müzik kanallarıdır.

Teknolojinin gelişimi video klipleri de etkiledi önceki kliplere göre günümüzde daha etkileyici görseller ve buna bağlı olarak daha farklı senaryolar yazılmaya başlandı. Kliplerde günümüzde görsel efektler, helikopter çekimleri deniz üstü çekimler gibi farklı teknikler kullanılmaya başlandı.

Türk müziğinde 90 lı yıllarda başlayan teni akım bir kilometre taşı olmuştur buda klip çekiminin önemini arttırmıştır 2000 li yılların başından itibaren bu sektörde uzmanlaşan profesyonel ekipler ortaya çıkmış ve klipler birer kısa film haline gelmiştir. Stüdyo çekimleri ve dış mekan çekimleri, kliplerde kullanılan oyuncular, saç ve makyaj önem kazanmış ve projelere farklı bir görselik getirmiştir.

Günümüzde çekilen klip projeleri stüdyo olsun dış mekan olsun konser görüntüleri olsun iyi şekilde kurgulanmakta ve görsel efektlerle güçlendirilmektedir. Buda gün geçtikçe daha iyi projelere imza atılmasına neden olmaktadır.

İyi Bir Klip Nasıl Hazırlanır?

  • Çekim yapılacağı esnada sanatçı, kast ve tüm ekip hazır bulunmalıdır.
  • Klipte rol alacak oyuncular senaryoyu bilmeli ve rollerine iyi hazırlanmalıdır.
  • Klipte rol alacak oyuncular rol yeteneği olan kişilerden seçilmeli.
  • Klip çekimi yapılacak mekanlar önceden belirlenmeli ve tüm hazırlıklar buna göre yapılmalı.
  • Çekimde kullanılacak ekipman eksiksiz olarak belirlenmeli ve hazır tutulmalıdır.
  • Kostümler, makyaj ve saç tasarımı görselliği direkt olarak etkileyeceği için özenle seçilmeli ve uygulanmalıdır.

Klip Çekimi Nasıl Bütçelendirilir

Klip çekim de diğer prodüksiyon işleri gibi belli kriterlere göre fiyatlandırılır. Kullanılacak ekip sayısı, ekipman, mekan seçimi, kullanılacak oyuncu sayısı, oyuncunun popüler bir kişi olup olmadığı bütçeyi direkt olarak etkileyen unsurlardır. Çekimler stüdyoda yapılabileceği gibi dış mekan da hatta yurt dışında da yapılabilir. Klipte animasyon kullanımı da fiyata etki etmektedir. Bu nedenle senarist’in bütçeyi önceden bilmesi gerekmektedir senaryo detaylarını ona göre detaylandıracaktır.