Profesyonel Fotoğraf Çekimi Tavsiyeleri

fotokarikatur

Fotoğrafçılık demek iletişim demektir; çektiğiniz otoğraflarla ilgili hikayeleriniz olsun. Objektifinizi odaklayın, deklanşöre basmadan önce hikayenizi oluşturun. Örneğin, şehrin fotoğrafını çekerken, bu mekan şehrin en güzel noktası mı, bu fotoğraf şehri anlatacak mı diye kendinize sorun. Duygularınızla fotoğrafı çekin, iletişiminiz duygularınızla olsun.

 

Bir milyon insan her gün fotoğraf çekiyor, sizin onlardan bir farkınız olmalı. İletişim ile bir adım öne geçin.
Bir fotoğraf sizin için aydınlatıcı bir rota olabilir. İşe ilk başladığınızda çekmiş olduğunuz fotoğraf sizin için harika olabilir ancak yıllar geçtikçe bu fotoğrafın çok daha iyilerini çektiğinizi göreceksiniz. Fotoğraf çekmeye devam edin.

 

Fotoğrafçılık kurallarını iyi bilin. Otomatik çekim yapmak sadece kompozisyon iyi diye fotoğraf çekmek değildir. Herkesin vizyonu, bakış açısı birbirinden farklıdır. Herkesin fotoğraf çekim stili de birbirinden farklıdır. Farklı fotoğrafçılara benzeyebilirsiniz ancak asla aynı olamazsınız. Fotoğrafçılık genel bir kavram, birbirinden farklı onlarca kategorisi var ve bu onlarca kategori içinden her kategoride de yüzlerce farklılık mevcut.

 

Kendi stilinizi anlamanın en iyi yolu sormaktır ve çektiğiniz fotoğraflarla ilgili yorum, eleştiri almaktır. Olumsuz eleştiriden asla çekinmeyin! Olumsuz eleştiri almaktan hoşlanmıyorsanız kendinizi yeteri kadar geliştiremezsiniz. Aldığınız tüm eleştiriler doğru olacak diye de bir kural yok.

 

Birileri size fotoğrafın ve fotoğrafçılığın limitleri olduğunu söyleyebilir. Bunlara aldırış etmeyin.  Çünkü fotoğrafın ve fotoğrafçılığın limiti yoktur. Özgür olun, rahat olun. İçinizden geldiği gibi fotoğraf çekin.

 

Projeler oluşturmaya çalışın. Farklı fotoğrafçıların yaptığı benzer projelerle başlayın. Gün gelecek kendinize özel projeler üretmeye başlayacaksınız. Hatta şu an aklınızda özel bir proje varsa hemen harekete geçin.

 

Fotoğrafın kategorileri vardır. Sakın çekmiş olduğunuz fotoğrafları aşağılamayın. Dergide harika bir şehir fotoğrafı ya da portre çekim gördüğünüzde bu fotoğraflarla kendi fotoğraflarınızla karşılaştırmayın. Unutmayın dergide bu fotoğrafı yayınlanan fotoğrafçıda sizin geçtiğiniz yollardan geçti.

 

Fotoğraf çekimlerinde kendinizi daha da geliştirmek için fotoğraf yarışmalarına katılın. Ödülün ne olduğu önemli değil. Amaç kendinizi geliştirmek. Ödül kazanmak sizin için teşvik edici bir unsur elbette; ama unutmayın hiç ödül kazanmamış fakat olağanüstü fotoğraflar çeken yüzlerce fotoğrafçı var.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × three =