Sonbahar Filmleri – En İyi Son Bahar Film Listesi

[ad_1]

Sonbaharın diğer mevsimler arasında yeri ayrı. Havalar hafif serinleyip yapraklar dökülmeye başlayınca insanın içi romantizm ve nostalji doluyor. Belki de o yüzden listemizde hem nostaljik hem de romantik sonbahar filmleri ağırlıkta oldu ama sonbahar de öyle bir mevsim değil mi zaten? İyi seyirler…

1. New York’ta Bir Sonbahar (Autumn In New York) – 2000

Newyork'ta Bir Gün

Romantik sonbahar filmleri arasında sayabileceğimiz New York’ta Sonbahar’ı izlemeye başlamadan önce yanınıza bir paket mendil almanızda fayda var. Puanı çok yüksek değil ama bir süre sonra ağlamaktan puanını düşünecek haliniz kalmıyor. Yine kır saçlı olan Richard Gere’in şaşırtmayarak Will adında bir çapkını oynadığı filmde, kalbini ölümcül hasta olan Charlotte’a (Winona Ryder) kaptırmasını izliyoruz.

2. Yabancı (Halloween) – 1978

Halloween

İkinci sınıf korku filmleriyle ünlü John Carpenter’ın artık klasikleşmiş hale gelen Yabancı (aslında Cadılar Bayramı) filmi, karanlık bir sonbahar akşamına yakışacak cinsten. Cinayet için Cadılar Bayramı’nı seçen soğukkanlı bir katili anlatan film en güzel sonbahar filmleri arasında sayılmaya değer.

3. Köy (The Village) – 2004

The Village

En güzel sonbahar filmleri arasına M. Night Shyamalan’ın Köy filmini de katabiliriz. Bir filmde olması gereken oyuncuların (Sigourney Weaver, William Hurt, Joaquin Phoenix, Adrien Brody, vb) hepsinin bir arada olmasına rağmen vasat bir film olarak kalsa da bu onun bir korku klasiği olmasına engel değil.

4. Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poet’s Society) – 1989

Ölü Ozanlar Derneği

Özellikle lise çağlarında izlendiğinde derin izler bırakan Ölü Ozanlar Derneği, sadece en iyi sonbahar filmleri değil en iyi filmler listesinde de sıklıkla anılıyor. Rahmetli Robin Williams bize edebiyatı sevdirirken sonbahar sahneleri filmin üstünüzde bıraktığı neşeyle karışık hüzne eşlik ediyor.

5. Hayalet Süvari (Sleepy Hollow) – 1999

Hayalet Süvari

Hayalet Süvari, Tim Burton’ın en iyi filmlerinden biri olmasa da en iyi sonbahar filmleri listesine oldukça uygun. Yönetmenin neredeyse evladı gibi olan Johnny Depp ve ölü gözleriyle korku filmlerinin favorisi Christina Ricci başrolde. Fantastik öğeler seviyorsanız yarı dedektiflik de içeren bu filmde epey eğlenebilirsiniz.

6. Harry, Sally ile Tanışınca (When Harry Met Sally) – 1989

Harry Sally ile Tanışınca

Romantik sonbahar filmleri arasında eli yüzü en düzgün olanlardan biri de Harry Sally ile Tanışınca. Harry ve Sally birbirini yıllardır tanıyan iki arkadaş ama ilişkileri bozulmasın diye romantik düzleme çıkmakta tereddütlüler. Anne babayla izlemeyi pek tercih etmeseniz daha iyi. Arkadaşlarla ve sevgiliyle izlemek için ideal.

7. Can Dostum (Good Will Hunting) – 1997

Can Dostum

Yine Robin Williams, yine hüzün. Bu sefer ünlü aktöre Matt Damon eşlik etmiş. En güzel sonbahar filmleri listemizin de en güzel filmi bu olabilir. Will Hunting, M.I.T.’de bir hademedir, bir matematik dehasıdır ve yaşamına yön vermek için okuldaki bir psikologdan yardım alır.

8. Çılgın Liseliler (Rushmore) – 1998

Çılgın Liseliler

Wes Anderson’ın ikinci film olan başrollerinde Jason Schwartzman ve Bill Murray’nin olduğu bir komedi. Rushmore hazırlık okulunun gayriresmi kralı okuldan uzaklaştırılır ve olaylar gelişir. Sonbahar manzaralarıyla birlikte liseli bakış açısının başarıyla seyirciye ulaştırıldığı film haliyle en iyi sonbahar filmleri listesinde.

9. Aşk Hikayesi (Love Story) – 1970

Aşk Hikayesi

New York’ta Bir Sonbahar’dan önce Aşk Hikayesi vardı. Yeşilçam tarafından da sık sık uyarlanan bu filmde bir sahnede gözyaşı yoksa diğer sahnede olmasını sağlamak için yapımcılar ellerinden geleni ardına koymamış. Ayrı dünyaların insanıyken aynı dünyanın insanı olanların hikayesi, romantik sonbahar filmleri klasiklerinden.

10. Ferris Bueller’la Bir Gün (Ferris Bueller’s Day Off ) – 1986

Ferris Buellers İle Bir Gün

80’li yılların en iyi sonbahar filmleri denilince yaramaz Ferris’in maceraları şüphesiz ilk hatırlananlardan. Zaten okulda pek gözü olmayan bu zeki öğrenci, kendi kendine bir gün izin vermek ister. Sevgilisini ve en yakın arkadaşını da bu küçük suçuna ortak eder.

11. Diğerleri (The Others) – 2001

Dğerleri

Dış mekanı pek görmememize rağmen bu filmde sonbahar filmleri arasında. Artık bir korku klasiği haline gelmiş filmde ürkek bir Nicole Kidman izliyoruz. Seyirciyi germeyi beceren başarılı bir film ve tam da ona uygun karanlık bir sonbahar gününe yakışır.

[ad_2]
Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + ten =